Jednym z najlepszych miejsc do montażu stacji słonecznych są gospodarstwa rolne oraz hodowlane. Znajduje się na nich wiele maszyn oraz urządzeń, które wymagają energii elektrycznej do poprawnego działania. W ten sposób gospodarstwo utrzymuje swoją efektywność na odpowiednio wysokim poziomie. Jednak niesie to za sobą spore wydatki. Wysokie zużycie prądu nie jest w żaden sposób rekompensowane. Gospodarstwa rozliczają się tak samo, jak domy jednorodzinne. Szacuje się, że wydatki na energię elektryczną osiągają w nich około 20% całego budżetu. Dlatego właśnie fotowoltaika dla rolnika zyskała tak wielką popularność.

Rolnicy są w stanie zmaksymalizować efektywność własnej stacji słonecznej w sposób nieosiągalny dla innych przedsiębiorstw. Jest to bezpośrednio związane z dysponowaniem dużym terenem. Panele mogą zostać zamontowane np. na nieużytkach bądź w niezagospodarowanym jeszcze miejscu. Ponadto na farmach znajduje się wiele budynków, a na ich dachach można bez problemu zainstalować fotowoltaikę dla rolnika. To naprawdę nieoceniona korzyść. W praktyce można zastosować tyle paneli, aby w całości pokryć zapotrzebowanie całego gospodarstwa rolnego lub hodowlanego.

W kwestii finansów należy jeszcze zwrócić uwagę na ulgi podatkowe. Wybudowanie na własnym terenie fotowoltaiki dla rolnika umożliwia odliczenie podatku VAT. Na dodatek przyznaje ulgę wynoszącą 25% od podatku rolnego po zakończeniu inwestycji. Do tego dochodzą jeszcze oszczędności wynikające z generowania własnego prądu. Trudno o korzystniejszy sposób na uporanie się z dużymi rachunkami za energię elektryczną.

Nie można przy tym zapomnieć o jeszcze jednej, dość istotnej zalecie stacji słonecznych. Fotowoltaika dla rolnika to także inwestycja w czystą energię. Każdy, kto pracował na gospodarstwie, doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia ekologii. Przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego również przynosi korzyści, choć bardziej rozłożone w czasie. Tymczasem bezpośrednich zwrotów z inwestycji można spodziewać się już w ciągu najbliższych lat.

POWRÓT DO WSZYSTKICH AKTUALNOŚCI POPRZEDNI NASTĘPNY