Inwertery fotowoltaiczne
Wytwarzana przez panele słoneczne elektryczność nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania. Wynika to z charakteru fotowoltaiki. Potrafi ona wygenerować jedynie prąd stały, który jest wynikiem przechwycenia energii fotonów emitowanych przez Słońce. Dopiero inwertery fotowoltaiczne (falowniki) dają możliwość zastosowania elektryczności w przedsiębiorstwie. Zamieniają bowiem prąd stały na prąd zmienny (nazywany również przemiennym, a w skrócie AC).
Każdy opracowywany przez nas projekt zawiera przynajmniej jeden falownik. Właściwie dobrane urządzenie i system energetyczny pozwala obsłużyć nawet pokaźnych rozmiarów stacje fotowoltaiczne. Niemniej możemy przygotować konstrukcję pod rozbudowę. Wówczas jeden inwerter fotowoltaiczny zostaje podłączony do jednego, maksymalnie 4 paneli. To rozwiązanie stworzone z myślą o firmach, które planują większe zużycie prądu w przyszłości.
Oprócz tego układy stosujące typowe inwertery możemy wyposażyć w optymalizatory. Przydają się w sytuacji, gdy pojawiający się o danej porze dnia cień zaburza pracę stacji słonecznej. Z jego pomocą ogranicza się straty mocy.
Monitoring stacji fotowoltaicznej
Zaprojektowanie i montaż systemu paneli wraz z inwerterem fotowoltaicznym pozwala pozyskiwać energię prosto ze Słońca. Ilość wyprodukowanego prądu da się obliczyć na podstawie informacji o wydajności stacji. W ten sposób otrzymuje się jednak tylko szacunkowe wartości. Z czasem może się okazać, że któryś z paneli obniżył swoją efektywność bądź gdzieś doszło do niezauważalnej awarii. Jak więc zapobiegać takim wydarzeniom? Proponowany przez nas monitoring instalacji fotowoltaicznej najlepiej spełnia oczekiwania.
Jego zadaniem jest śledzenie statystyk każdego panelu. Dzięki zbieranym informacjom można natychmiast zauważyć m.in. spadek wydajności. Szybka reakcja na nieprawidłowości gwarantuje zmniejszenie strat w pozyskiwaniu energii. Jest więc ekonomicznym rozwiązaniem. Zaawansowany monitoring instalacji PV pozwala ponadto na zarządzanie wyprodukowanym prądem zmiennym w czasie rzeczywistym. Przekłada się to na realne oszczędności. Dla przykładu można uruchomić energochłonny system, aby podwyższyć autokonsumpcję, zamiast odsyłać nadwyżki energii do sieci. Efektem są znacznie większe zyski. Wystarczy śledzić dane podawane na bieżąco przez dostępny w naszej ofercie monitoring instalacji fotowoltaicznej.
Dostarczane przez urządzenie informacje dotyczą wielu innych przydatnych aspektów funkcjonowania stacji. To m.in. temperatura ogniw oraz falownika, napięcie czy natężenie AC i DC, a nawet dostępnej mocy w stosunku do panujących na zewnątrz czynników atmosferycznych. Na tej podstawie łatwo dokonać korzystnych decyzji dotyczących działania stacji fotowoltaicznej.
Konstrukcje wsporcze pod panele fotowoltaiczne
Porządne projekty stacji fotowoltaicznych muszą uwzględniać systemy mocowania. To od nich zależy wytrzymałość całej konstrukcji. W celu stworzenia odpornych na czynniki środowiskowe paneli stosujemy wyłącznie sprawdzone materiały. Dzięki nim konstrukcje pod panele fotowoltaiczne nie uszkodzą się nawet wskutek działania porywistego wiatru. Cechują się także bardzo dobrą odpornością na zniszczenia mechaniczne powodowane przypadkowymi uderzeniami.
Jeśli chodzi o konstrukcje fotowoltaika potrzebuje kilku rodzajów wsporników. Panele można bowiem montować w kilku znacząco różniących się od siebie miejscach. Dlatego w naszej ofercie znajdują się elementy wykonane z różnych materiałów, które nadają się do zastosowania w stacjach wolnostojących bądź dachowych. Posiadamy też odmienne konstrukcje wspornicze do montażu modułów fotowoltaicznych dla dachów płaskich oraz skośnych. Co więcej, mogą one być umieszczane zarówno w pozycji horyzontalnej, jak i wertykalnej. W efekcie istnieje wiele sposobów na to, aby stworzyć efektywną instalację.
Pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden istotny aspekt. Odpowiednio wykonane i zamocowane konstrukcje pod farmy fotowoltaiczne umożliwiają ich wentylację od dołu. Zapobiega to nie tylko zniszczeniom, ale również przegrzewaniu się systemu. Takie konstrukcje nie pozostają bez znaczenia dla żywotności całej stacji.
Szafy zasilające dla fotowoltaiki
Instalacje należy chronić przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Służą temu specjalnie zaprojektowane konstrukcje.
Więcej informacji na temat oferowanych produktów do paneli fotowoltaicznych można uzyskać podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego, do którego serdecznie zachęcamy. Podczas rozmowy odpowiemy na każde pytanie dotyczące urządzeń i systemów energetycznych. Podzielimy się też naszym doświadczeniem, aby pomóc w zaprojektowaniu najwydajniejszej dla danego miejsca stacji.